Faworki, chruściki

Mąkę i proszek do pieczenia należy przesiać do miski. W drugiej misce rozbijamy delikatnie trzepaczką rózgową jajka i żółtka. Mieszamy to ze śmietaną, stopionym masłem, spirytusem i solą, aż konsystencja będzie jednorodna. Wlewamy masę jajeczną do miski z przesianą mąką i proszkiem.

Wyrabiamy gładkie ciasto.

faworki 3
Ciasto na faworki

Następnie za pomącą drewnianej pałki do ucierania lub ewentualnie własnych pięści tłuczemy ciasto, żeby wbić w nie jak najwięcej powietrza (świetne na wyładowanie złości).

Przykrywamy ciasto ściereczką i odkładamy w chłodne miejsce na około godzinę. Pamiętajmy, że faworkowe ciasto lubi sobie trochę odpocząć.

Jeśli solidnie udało nam się zbić ciasto, po jego przekrojeniu powinno być widać dziurki od pęcherzyków powietrza.

faworki 5
Dobrze wybite ciasto na faworki

 

Dzielimy nasze ciasto na 4 części. Jedną z nich rozwałkowujemy, a 3 pozostałe przykrywamy ściereczką, żeby nie obeschły. Po rozwałkowaniu przycinamy ciasto radełkiem w kwadrat lub prostokąt. Następnie dzielimy ciasto na paski, na środku każdego robimy radełkiem nacięcie.

 

faworki 8
Cięcie ciasta na faworki

Przekładamy jeden koniec ciasta przez nacięcie formując chruściki. Paski ciasta możemy też przycinać skośnie, tak żeby przypominały równoległoboki (a nie prostokąty jak na powyższym zdjęciu). Dzięki temu po przełożeniu przez otwór, chruściki będą jeszcze bardziej podobne do kokardek.

faworki - formowanie
Formowanie faworków

Chruściki smażymy w głębokim tłuszczu.

faworki - smażenie
Smażenie

Gdy uzyskają piękną złotą barwę, wyjmujemy je z tłuszczu i osączamy na ręczniku papierowym. Jeszcze ciepłe obtaczamy w cukrze pudrze.

Smacznego!

Ala

Inne przepisy na tłusty czwartek:

pączki z powidłami
Pączki dyniowe z powidłami strzeleckimi

 

Faworki na śmietance

 

Greckie ciasteczka mpourekakia
Greckie ciasteczka karnawałowe

 

Pączusie zjabłkami
Małe pączki z ciasta ptysiowego z jabłkiem

 

Kreple na białym winie
Kreple na winie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *