Rogaliki dyniowe z powidłami – składniki:
- Puree dyniowe (najbardziej nadaje się dynia hokkaido lub piżmowa) – 300 g:
- Drożdże świeże – 50 g;
- Mleko – 150 ml;
- Masło – 250 g;
- Cukier – 2 łyżki + do posypania;
- Jajka – 3 sztuki (rozmiar L);
- Mąka (do ciast drożdżowych używam mąki luksusowej) – 500 g + do ewentualnego podsypania;
- Sól – szczypta;
- Powidła śliwkowe – 1 szklanka.
Przepis na rogaliki dyniowe z powidłami:
- Drożdże rozkruszmy do miski i zasypujemy 2 łyżkami cukru, czekamy aż się rozpuszczą.
- W tym czasie topimy masło i podgrzewamy mleko do temperatury około 40 stopi C (od razu się przyznam, że stosuję metodę pomiaru „na palec” – mleko ma być po prostu trochę cieplejsze niż my).
- Do rozpuszczonych drożdży dodajemy szczyptę soli, mleko, stopione i przestudzone masło, jajka, puree z dyni. Całość mieszamy, a następnie partiami dodajemy mąkę i wyrabiamy elastyczne ciasto.
- Miskę z ciastem przykrywamy i schładzamy w lodówce przez 60-90 minut.
- Ciasto dzielimy na 3 części, dwie wkładamy ponownie do lodówki, a trzecią rozwałkowujemy.
- Możemy rozwałkować ciasto w kształt zbliżony do koła, a potem przy pomocy radełka podzielić to koło na trójkąty (zwykle wykrawam 8 trójkątów – najpierw dziele koło na 4 części, a potem każdą z nich na pół).
- Ja tym razem postąpiłam inaczej, jak przy robieniu rogali marcińskich – rozwałkowałam ciasto w prostokąt (szeroki i niski – taki pas ciasta). Następnie pionowymi cięciami co 10 cm podzieliłam go na mniejsze prostokąty i każdy z małych prostokątów po przekątnej dzieliłam na pół, otrzymując trójkąty.
- Na każdy z trójkątów ciasta nakładamy łyżeczką powidła (mniej więcej 2 cm od podstawy trójkąta) i zwijamy ciasto formując rogalik. To samo powtarzamy z pozostałymi częściami ciasta.
- Rogaliki układamy na blasze wyłożonej pergaminem, pamiętamy o zachowaniu odstępów, bo ciasto będzie rosło podczas pieczenia. Surowe rogaliki smarujemy woda i posypujemy cukrem.
- Rogaliki pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez około 15-20 minut.
Smacznego!
Ala