Przepis na grzyby w śmietanie Jesienią, gdy leśne dobrodziejstwa rosną nam za płotem, a czasami i na terenie naszej działki, pomysł na obiad można dosłownie znaleźć w trawie. Grzyby w śmietanie to nasze wyczekiwane jesienne danie. Podaję je z ziemniakami, kopytkami, a czasem z rumianymi grzankami. Przygotowuję w ten sposób podgrzybki i borowiki, w które…
Tag: kwaśna śmietana
Przepis na babkę kartoflaną
Babka kartoflana Z babką kartoflaną spotkałam się po raz pierwszy podczas wyjazdu na mazury. Pamiętam, że w restauracji podano ją z grzybami leśnymi w śmietanie i kotletem mielonym. Innym moim mazurskim zaskoczeniem była kiszka ziemniaczana, ale sama nie odważyłam się jeszcze za nią zabrać. Przepis na babkę kartoflaną pochodzi z książki „Wilno. Rodzinna historia smaków”…
Przepis na mizerię
Przepis na mizerię Przepis na mizerię wykorzystujemy wielokrotnie przez cały sezon wiosenno-letni. Uwielbiamy tę prostą sałatkę obiadową. Przepisów na mizerię jest pewnie tyle, ile osób ją przygotowujących. Jedni lubią dodać do niej młodą cebulkę ze szczypiorkiem, inni rzodkiewki. Tradycyjnie ogórki do mizerii cienko się szatkuje, ale jadłam kiedyś mizerię z ogórków pościeranych na grubych oczkach…
Przepis na zaklepusy
Przepis na zaklepusy Zaklepusy to popularna krajeńska zupa. Można ją przygotowywać o każdej porze roku, ja jednak najbardziej lubię ją wiosną i latem, kiedy włoszczyzna jest młoda. Zaklepusy najchętniej podaję z jajkami ugotowanymi na twardo i świeżymi ziołami (pietruszka+lubczyk+mięta). Zapraszam po przepisy na lekkie dania: Placuszki jaglane z porem i rodzynkami Pieczone pomidory Placuszki gryczane…
Przepis na tort truskawkowo-tymiankowy
Przepis na tort truskawkowo-tymiankowy Tort z świeżymi truskawkami to taka moja mała tradycja na Dzień Mamy. Kiedyś takim tortem starałam się ucieszyć moją mamę. Teraz kiedy mam czworo małych dzieci przygotowuję tort dla nich. W tym roku miałam ochotę trochę tort odmienić, stąd przepis na tort truskawkowo-tymiankowy. Polecam go gorąco, bo po pierwsze jest lekki…
Przepis na babkę z liśćmi laurowymi
Przepis na babkę z liśćmi laurowymi Jakiś czas temu udało mi się poświęcić trochę czasu na poszukiwania nowych przepisów na Wielkanoc. I tak babka z liśćmi laurowymi znalazła się na pierwszym miejscu wśród przepisów do wypróbowania. Znalazłam ją w książce „Moja kuchnia w Paryżu” Davida Lebovitza (kupiłam tu i to w świetnej cenie). Uwielbiam takie…
Przepis na róże karnawałowe
Przepis na róże karnawałowe W miniony weekend córki namówiły mnie na róże karnawałowe. Stałam więc grzecznie przy blacie kuchennym, wałkowałam, wykrawałam, nacinałam, sklejałam, smażyłam, pudrowałam. Tak, do zwolenników tych ciastek należą zapewne w dużej przewadze przedstawicielki płci pięknej (i to te nieletnie). Róże są pracochłonne, ale pięknie wyglądają i pysznie smakują, co rekompensuje czas włożony…
Przepis na makaron zapiekany w dyni
Przepis na makaron zapiekany w dyni Przepis na makaron zapiekany w dyni ściągnęłam od Komarki. Uratował mnie, gdy poszukiwałam gorączkowo jakiegoś kulinarnego pomysłu przed przyjazdem planowanych gości. Danie jest proste w przygotowaniu i bardzo ładnie prezentuje się na się na stole. Do tego można dowolnie je komponować i użyć tego, co akurat mamy w lodówce….
Przepis na sernik szafranowy
Przepis na sernik szafranowy Kocham serniki i kropka. Te pieczone zdecydowanie bardziej od tych na zimno. Ale ta miłość przyszła z wiekiem, gdy byłam dzieckiem sernik na zimno był najbardziej pożądanym deserem. Dziś wstawiam przepis na kolejny bardzo delikatny sernik z przepyszną polewą z białej czekolady – sernik szafranowy. Do masy serowej nie dodaje się…
Przepis na sernik krakowski
Przepis na sernik krakowski Mąż przyniósł mi do domu piękny bukiet żonkili. Przez oczywiste skojarzenie żonkili z Wielkanocą nabrałam ochoty na sernik. Tym razem upiekłam sernik krakowski, nazywany też sernikiem z kratką. Jest to sernik pieczony na kruchym spodzie, a jego wierzch zdobi kratka wykonana z tego samego kruchego ciasta. Masa serowa jest tu trochę…
Przepis na kopytka ziemniaczane
Przepis na kopytka ziemniaczane Zbierałam się dość długo do zrobienia gulaszu. No i w końcu pojawił się na naszym stole gulasz segedyński wg przepisu Makłowicza, a do gulaszu pojawiły się kopytka ziemniaczane. Kopytek oczywiście zrobiłam za dużo, a wszystko po to, żeby następnego dnia zjeść je podsmażone na patelni. Marcin pewnie będzie obstawał przy swojej…