Rosół z makaronem – składniki:
- Woda – 5 litrów;
- Wołowina – 200-250 g (najchętniej wybieram dobrze przerośnięty rozbef albo pręgę);
- Podudzia z indyka – 2 sztuki;
- Pierś z kurczaka z kością – 1 sztuka;
- Udka z kurczaka – 650 g;
- Por – 1 z dużą białą częścią;
- Seler – 1 mały;
- Pietruszka (korzeń) – 3 sztuki;
- Marchew – 5 sztuk;
- Cebula – 1 średnia;
- Sól, pieprz;
- Makaron, natka pietruszki do podania.
Przepis na rosół:
Na początek pozwolę sobie wypunktować kilka moich rosołowych „przykazań”:
- Mięso na rosół solimy dobę wcześniej, wtedy rosołowe mięso będzie mięciutkie i pyszne;
- Jeśli pomimo zbierania szumów, w wodzie pływa sporo „paprochów”, dajemy się mięsu do końca wyszumować, a następnie wyjmujemy wszystkie kawałki z wody, wodę wylewamy, garnek myjemy. Do czystego garnka nalewamy świeżą wodę, wkładamy częściowo obgotowane mięso i kontynuujemy przygodę z rosołem, który na pewno będzie klarowny (przezroczysty).
- Cebulę do rosołu opalamy nad gazem;
- Pieprz do rosołu tłuczemy w moździerzu (można go też rozbić tłuczkiem do mięsa, czy kulą do ucierania ciasta, najlepiej po wcześniejszym przykryciu ręcznikiem papierowym, żeby nie sprzątać pieprzu z podłogi);
Przepis:
- Mięso na rosół myjemy, nacieramy solą i na dobę wkładamy do lodówki.
- Po upływie doby, mięso wyjmujemy, myjemy z soli, wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą.
- Wsypujemy do garnka łyżeczkę soli, całość doprowadzamy do zagotowania, zbieramy łyżką pojawiające się szumy. Nigdy nie zbieram szumów przeznaczoną do tego łyżką szumówką, bo przez dziurki zawsze jakieś nieczystości przelatują. Szumy zbieram po prostu chochlą.
- Gdy woda z mięsem się gotuje, a na jej powierzchni nie pojawiają się szumy, dokładam obraną i umytą włoszczyznę – seler, białą część z pora, pietruszki, marchewki – całość przykrywam (ale przykrywkę zostawiam uchyloną).
- Miażdżę w moździerzu czarny pieprz (około 7 ziarenek) i dorzucam do garnka.
- Obieram cebulę i opalam ją, aż cała staje się czarna i zaczyna pięknie pachnieć. Ten kto ma kuchenkę gazową nie ma problemu, ja mam płytę elektryczną i cebulę opalam palnikiem, który dostałam w zestawie do creme brulee. Opaloną cebulę wkładamy do garnka.
- Gdy po dodaniu do garnka wszystkich składników, wywar zaczyna się gotować, zmniejszam grzanie tak, żeby tylko „mrugał” pod uchyloną pokrywką i daję mu dobre 3-4 godziny, by nabierał mocy.
- Gotowy rosół z tego przepisu powinien być aromatyczny, mocny w smaku. Warzywa powinny być miękkie, a mięso po nabiciu na widelec powinno się rozpadać.
- Rosół podajemy gorący i z dodatkiem makaronu. Kto lubi, może oczywiście wypić czysty rosół bez dodatków. Sprawa marchewki, natki pietruszki, lubczyku i innych dodatków – jak kto ma ochotę.
Uwagi:
Co zrobić z taką ilością mięsa z rosołu? Można pierś z kurczaka zużyć na przykład do sałatki. Albo mięso zmielić i przygotować z niego farsz do pierogów, pasztecików. Można też podać drób z sosem potrawkowym kolejnego dnia, czy przygotować mięsno-warzywne galaretki. Pomysłów jest masa.
Smacznego!
Ala